Międzynarodowy Dzień Jeża

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża i pamiętamy o nich, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Podczas zajęć Świetliczaki z klasy 1C i 2D dowiedziały się wiele ciekawostek na temat tych kolczastych zwierząt i wykonały własne jeże ozdobione wykałaczkami, ziarnami kawy bądź cekinami. Nie obyło się również bez działań matematycznych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami”.

Jeże są cudownymi, niezwykłymi stworzeniami, których nie sposób pomylić z innymi zwierzętami. Malutkie, cichutkie (nie licząc mlaskania i posapywania przy jedzeniu i pofukiwania na konkurenta do samiczki), nikomu nie szkodzą, a wręcz przeciwnie – pomagają nam, zjadając ślimaki i owady – a ich liczebność niestety stale się zmniejsza. Zachęcamy wszystkich do opieki nad jeżami zimą wg kampanii Lasów Państwowych, ale zdecydowanie warto chronić je i pomagać cały rok! Jeśli ludzie nie zaczną postępować z tymi zwierzakami bardziej ostrożnie, jeże mogą całkowicie wyginąć już za kilka lat.

Pamiętajmy, że jeż przynosi szczęście, jeśli zamieszka w okolicy domostwa.

Nie pozwólmy, by jeże wyginęły!ツ

21 listopada 2022 | Powrót do spisu wiadomości