Historia szkoły

Budynek szkoły powstał w latach 1987 – 1989. Do roku 1999 mieściła się tu Szkoła Podstawowa nr 33, przekształcona w wyniku reformy w Gimnazjum nr 7. W marcu 2002 r. szkoła przyjęła imię Tradycji Herbu Wrocławia.

W grudniu 2003 w wyniku referendum wprowadzono ustrój Rzeczpospolitej Szkolnej i nawiązano bliższą współpracę z Radą Miejską (coroczne posiedzenia w Ratuszu). W styczniu 2004 pojawiły się pierwsze partie szkolne – z których większość funkcjonuje po dzień dzisiejszy (Zdrowa Siódemka, Partia Niezależnych Pisarzy i Poetów, Partia Historyczna, Partia Cheerleadersko – Taneczna). W tym samym roku szkoła przystąpiła do Dolnośląskiej sieci szkół wspierających uzdolnienia.

W kolejnych latach nawiązała współpracę m.in. ze szkołami w Niemczech, Teatrem Arka, kołem kombatanckim 27 DP AK, grupami rekonstrukcyjnymi oraz Fundacją Mam Marzenie. W 2005 r. Uczniowie po raz pierwszy przyznali nagrody najlepszym Nauczycielom („Belfry"), w 2006 roku wprowadzono funkcję Negocjatorów klasowych a w 2007 r. szkoła uzyskała tytuł Szkoły Przyjaznej Uczniom. W szkole działała Szkolna Grupa Pierwszej Pomocy, radiowęzeł, szkolna telewizja. Szkoła uczestniczyła w projekcie dolnośląskiej e-szkoły.

W wyniku reformy wprowadzonej w 2017 roku, Gimnazjum nr 7 zostało przekształcone w Szkołę Podstawową nr 33.

W marcu 2023 roku, w związku z 33 leciem powstania placówki, Szkoła otrzymała nowy sztandar - wręczony uroczyscie przez Prezydenta Miasta p. J. Sutryka. informacja o uroczystości na stronie szkoły