Debata filozoficzna z udziałem uczniów z klasy 6 i 7

Ukryci w swoich ciepłych mieszkaniach lub spacerujący po betonowych centrach naszych miast, zaadaptowani do życia w hałasie, czyści i ucywilizowani. Czy tęsknimy do dzikości, zmysłowego otwarcia na naturalne bodźce, do trudu i przyjemności przebywania na zewnątrz pośród drzew, traw, miękkiej ściółki lub obślizgłego błota? Czy w ogóle brakuje nam natury? Czy dziś jest nam trudniej jej doświadczać? Jak wielu z nas zna zapach, dźwięk i dotykowe wrażenie przesypującej się przez palce gleby? Jak dziś w toku zmian cywilizacyjnych i klimatycznych możemy odzyskać te wrażenia? W jaki sposób możemy rekultywować tereny przyrodnicze? Czyje to zadanie? Czy tego potrzebujemy i czy jest to potrzeba pilna?

Osoby z klas VI, VII uczące się w naszej szkole wzięły udział w wydarzeniu pod nazwą Melancholia gleby. Czy brakuje nam natury?. To młodzieżowa debata filozoficzna, której gospodarzem była Palmiarnia BWA Wrocław Główny. Debatę poprowadził nauczyciel etyki w naszej szkole, Sebastian Wachowiak. Debatę poprzedziła prelekcja Katarzyny Roj oraz krótki warsztat uważności zmysłowej.

Debata odbyła się dzięki gościnności i życzliwości BWA Wrocław i w ramach projektu Odrodzenie gleby (Soil Rebirth), wpisującego się w szerszy zakres działań Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie: https://beczmiana.pl/pokomfortocenie/

29 stycznia 2024 | Powrót do spisu wiadomości