Młodzieżowa debata filozoficzna w Przejściu Dialogu

17.05.2024 r. dotarliśmy z uczniami klas VI i VII do Przejścia Dialogu, gdzie wzięliśmy udział w wydarzeniu pod nazwą "Kim jesteś, przechodniu, który mijasz mnie niewzruszenie?". To młodzieżowa debata filozoficzna, a jej gospodarzem było właśnie Przejście Dialogu. Debatę zorganizował i poprowadził nasz nauczyciel etyki, Sebastian Wachowiak. Została poprzedzona prezentacją dokumentu filmowego pt. „Wszystko może się przytrafić” oraz odważnym eksperymentem myślowym prowadzonym na żywo. Otóż, obserwując przechodniów widzianych przez szyby Przejścia Dialogu, rozbudzaliśmy w sobie gotowość do spostrzegania ludzkiej głębi, to znaczy tego, że każdy człowiek niesie ze sobą jakąś historię życiową. Próbowaliśmy sobie wyobrażać, że na przykład pani z pieskiem idzie właśnie do swojej mamy na herbatkę, a starszy pan w kapeluszu przyjechał do Wrocławia na wycieczkę z zagranicy. Opowiadaliśmy sobie nawzajem takie wymyślone historie i już na tym etapie pokazało się, że ludzi określa w danym momencie wiele nieuchwytnych w pierwszym kontakcie czynników.

Później pytaliśmy: co utrwala w nas poczucie, że człowiek to istota prosta, niezłożona, przejrzysta? W codziennym doświadczeniu, skupieni na sobie, pozbawieni instynktu altruizmu i empatii, zapominamy, że każda spotkana przez nas osoba, jest zawsze kimś więcej niż treść naszego ograniczonego sądu na jej temat. Jesteśmy przecież odgórnie wplątani w tajemnicę, zakrycie, zasłonięcie, deformację, opozycję zewnętrze-wnętrze. Istota człowiecza godzi w sobie wszelkie moralne sprzeczności, a jakakolwiek próba ujęcia jej w spójną, uspokajającą teorię - kończyć się musi fiaskiem.

Debata odbyła się dzięki gościnności i życzliwości Przejścia Dialogu oraz wpisuje się w misję tej miejskiej przestrzeni spotkań i działań społecznych w sercu Wrocławia prowadzonej przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Zdjęcia wykonała Agata Oleńska.

20 maja 2024 | Powrót do spisu wiadomości